۱۰ مهر ۱۳۹۷

دیدار جمعی از مددجويان کمیته های امداد امام خمینی(ره) شش استان کشور با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی مدظله العالی

فقر و تنگی معیشت زیبنده جامعه اسلامی نیست مسؤولان برای ریشه کردن فقر تلاش جدی داشته باشند حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی با تأکید بر این که فقر و تنگی معیشت زیبنده جامعه اسلامی نیست، گفتند: مسؤولان برای ریشه کردن فقر تلاش جدی داشته باشند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی مدظله العالی، معظم‌له پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از مددجويان کمیته های امداد امام خمینی(ره) شش استان کشور اظهار داشتند: این مرکز درسی برای مسؤولان و مدیران است که بدانند افراد قشر ضعیف در جامعه هستند و باید آنها را در اولویت خود قرار بدهند چراکه در اسلام با توجه به برنامه های دقیقی اقتصادی که وجود دارد، فقر نباید باشد و اگر نداری و ضعف اقتصادی پیش آمده به دلیل عملکرد ضعیف خود ما است.

این مرجع بزرگوار تقلید عنوان کردند: یکی از برنامه های اقتصادی اسلام برای رسیدگی به قشر ضعیف جامعه بحث انفال است که از جمله آنها معادن، اراضی موات، جنگل ها بوده و به طور کلی خداوند هر ثروتی که مالک مشخصی ندارد را در اختیار حاکم جامعه اسلامی قرار داده که باید بهره بردای صحیحی و جامعی از آنها برای برطرف کردن مشکلات داشته باشیم.

وی با اشاره به این که باید برنامه طوری تنظیم شود که از منابع تولید ثروت برای اداره جامعه استفاده شود، گفتند: فقر یک امر عارضی است ولی اگر به دستورات اسلام عمل می شد هرگز تنگدستی وجود نداشت، حال که به دلایل مختلف تندگستی و فقر وجود دارد، لازم است مراکزی برای رسیدگی به امور فقرا وجود داشته باشد.

حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی در ادامه فرمودند: اسلام تأکید می کند که حتی یک نفر فقیر هم نباید در جامعه باشد، بنابراین این وظیفه مسؤولان است که کشور و جامعه را به طوری اداره کنند که اسباب رفاه مردم فراهم شود و وضعیت اقتصادی نباید به گونه ای باشد که مردم در مضیقه و سختی قرار بگیرند، البته بدانید نه تنها فقرا و محرومان بلکه امروز کل کشور از نظر گرانی در مضیقه هستند.

ایشان با تأکید بر این که گرانی و بیکاری و فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست، تصریح کردند: مسؤولان باید خود را هم طراز مردم ببینند و از نظر وضع معاش در سطح توازن قرار داشته باشند، تا جایی که پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشند اصلا مسلمان نیست».

ایشان عنوان کردند: حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نامه ای به یکی از فرماندهان خود به او اعتراض می کند که چرا در یکی از جلسات خود فقط امرا و ثروتمندان حضور داشته اند، از این رو نگاه تحقیر به افراد کم بضاعت گناه محسوب می شود، پیامبر گرامی اسلام(ص) هم فرمودند: «کسی که به فقیران جامعه احترام نگذارد بر دین من از دنیا نمی رود».

حضرت آیت الله العظمی نوری‌همدانی تأکید کردند: کمیته امداد مرکزی مبارک و شجره طیبه ای است که شما در آن برای خدمت رسانی گام برمی دارید و تلاش می کنید که فقر و تنگی معیشت ریشه کن شود، اما باید بدانید که در اسلام چند مطلب در مورد فقرا بیان شده است، اولا این که باید به افراد کم بضاعت با نظر تحقیر نگاه نشود بلکه احترام آنها به طور کامل مراعات شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که از نظر اسلام بین مرد و زن و فقیر و ثروتمند فرقی وجود ندارد، خاطرنشان کردند: پیش از انقلاب یکی از سخنان افراد سکولار این بود که اسلام بین افراد فرق می گذارد در حالی که حرف درستی نیست بلکه ارزش هر انسانی از نظر اسلام به علم و ایمان و تقوای او است.

معظم‌له ابراز داشتند: خدمت به افراد کم بضاعت اعم از خدمت مادی و معنوی دارای ثواب و فضیلت بسیار زیادی است و بحث مهم دیگر تشویق و ترغیب دیگران برای رسیدگی به وضعیت محرومان است تا به طور کلی فقر از جامعه اسلامی ریشه کن شود، چراکه اسلام می خواهد همه افراد خود را در یک سطح رفاهی مناسبی ببیند.

این مرجع بزرگوار تقلید در پایان فرمودند: یکی از سؤالات اساسی روز قیامت سؤال از مال و ثروت است از این رو اشخاصی هم که دچار تنگی معیشت هستند مقربتر اند ولی افرادی که متمکن هستند به این زودی از حساب و کتاب خلاص نمی شوند، چراکه بازخواست در مورد ثروتمندان جامعه بیشتر است به همین جهت این ثروتمندان و متمکنان هستند که باید به فکر محرومان جامعه باشند.

559 مرتبه بازدید
© 2010 کليه حقوق اين سايت محفوظ است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.